סיפורי צבעים וגנים

כאשר קתרין הוורת', תושבת בריטניה ממוצא ניגרי, ראתה את בנה מייד אחרי הלידה, היא חשבה שאחות בבית חולים טעתה והביאה לה תינוק לא נכון. התינוק היה לבן לגמרי ובעל עיניים כחולות, כאשר קתרין עצמה בעלת עור כהה ועיניים שחורות. כיום, ארבעה חודשים אחרי, בנה נשאר בעל צבע עור לבן ועיניים כחולות ונראה שצבעים אלה כבר לא ישתנו. בעלה של קתרין לבן, אך קתרין עצמה ממוצא ניגרי וכל משפחתה בעלת צבע עור כהה מאוד ובהתאם לכך גם עיניים כהות ושיער שחור. גנטיקאים מעריכים שהסיכוי לכך שקתרין תלד תינוק לבן היה אחד למיליון ומזהירים את הזוג שהמצב לא יחזור על עצמו בילדים הבאים שלהם. אז מה כל כך לא רגיל במקרה זה?

Multiracial kids holding hands

Image courtesy of digitalart at FreeDigitalPhotos.net

צבע עור באדם נקבע על ידי מספר גנים, כאשר הצבעים הכהים נחשבים לדומיננטיים, כלומר ל"שולטים". משמעות הדבר היא שכאשר יש לאדם תערובת של גנים הגורמים לצבע עור כהה ושל גנים הגורמים לצבע עור בהיר, צבע עורו יהיה לרוב כהה. הגנים הכהים "משתלטים" על הלבנים. כולנו ראינו דוגמאות לכך במשפחות מעורבות, בהן אחד מבני הזוג בעל צבע עור כהה והשני בהיר, הילדים יורשים תערובת של גנים וברוב המקרים התוצאה היא צבע עור כהה.
כאשר לזוג של אנשים בעלי עור כהה נולד תינוק בהיר, זה מעיד על כך שלשניהם יש גנים הגורמים לפיגמנטים הבהירים. אופן תורשה דומה אחראי על לידת תינוקות עם שיער ג'ינג'י – הגנים שגורמים לצבע שיער ג'ינג'י נשלטים, כלומר לא באים לידי ביטוי במידה וקיים גן נוסף הגורם לשיער כהה למשל. לכן, אם נולד לכם תינוק ג'ינג'י, אתם יכולים להיות בטוחים שבמאגר הגנטי של שניכם יש גנים ג'ינג'יים ולכן בשתי המשפחות שלכם היו אנשים ג'ינג'יים, גם אם זה היה לפני 300 שנה או אף יותר.
אז כיצד יתכן שקתרין הוורת', שבגנים שלה אין אף גן לבן (הרי כל משפחתה לדורי דורות גרה בניגריה וכולם בעלי עור כהה), ילדה תינוק לבן? רופאים מעריכים שתא הביצית שקתרין העבירה לבנה הכיל מוטציה באחד הגנים הקובעים את צבע העור וכתוצאה ממנה הגן שאמור היה לגרום לצבע עור שחור גרם לצבע עור לבן. בהתחשב בעובדה שבעלה של קתרין לבן, התוצאה בבן של בני הזוג הייתה עור לבן בדיוק כמו של אביו.

כתבות נוספות בתחום הגנטיקה:

  1. המלצות לשימור רמת הפוריות
  2. התמודדות נפשית עם בדיקות גנטיות והפריה חוץ גופית (IVF)
    מאת: דפי קורן – תמיכה נפשית למטופלי פוריות
  3. מהפכה בתחום הגנטיקה – ילד ל-3 הורים