מי שפיר

דיקור מי שפיר מבוצע בין השבועות 16-20 ומטרתו לבדוק את הרכב הכרומוזומים של העובר. בבדיקה מחדירים מחט ארוכה ודקה מאוד דרך דופן הבטן והרחם ומוציאים דגימה ממי שפיר. בדגימה זו תמיד נוכחים תאים עובריים שנשרו או התקלפו מעורו של העובר. התאים נבדקים במעבדה (הליך שעשוי לקחת כשלושה שבועות) ונקבע הרכב הכרומוזומים של תאי העובר.

הבדיקה קובעת בצורה חד משמעית את מינו של העובר ויכולה לאשר או לשלול נוכחות של פגמים כרומוזומליים, כגון אלה שגורמים לתסמונת דאון או למחלות גנטיות נוספות. חשוב לציין שמומים מבניים (אנטומיים) לא ניתנים לבדיקה בדיקור מי שפיר. את הנוכחות או ההעדר של מומים מבניים ניתן לגלות בסקירת מערכות.

למי מיועדת הבדיקה?

  • לנשים מעל גיל 35 (שיכולות לבחור בין דיקור מי שפיר לבין בדיקת סיסי שליה ).
  • לנשים עם בדיקה לא תקינה בבדיקת חלבון עוברי או שקיפות עורפית.
  • לנשים נשאיות למחלה גנטית שניתנת לבדיקה במי שפיר, לדוגמא X שביר.
  • לנשים צעירות מגיל 35, אך מעוניינות בביצוע הבדיקה באופן פרטי.

מהם הסיכונים?

בדיקת מי שפיר הינה בדיקה פולשנית ולכן מהווה סיכון מסוים לאם ולעובר. הסיכונים הכרוכים בביצוע הבדיקה כוללים הפלת עובר (בסיכוי נמוך של כחצי אחוז – הפלה אחת ל-200 בדיקות) וזיהום ברחם כתוצאה מהחדרת מחט.

האם יש צורך באשפוז?

לא, הבדיקה מבוצעת במסגרת של מרפאות חוץ. לאחר הבדיקה מומלץ לנוח ולהימנע ממאמצים פיזיים במשך 24-72 שעות.

כמה זה עולה?

לנשים מגיל 35 ומעלה ולנשים בסיכון לפי תוצאות חלבון עוברי (התבחין המשולש), הבדיקה כלולה בסל הבריאות. כמו כן, הבדיקה מבוצעת על חשבון המדינה אם האישה כבר ילדה או נשאה ברחמה תינוק בעל פגם כרומוזומלי כלשהו.

לנשים מתחת לגיל 35 יש לעיתים השתתפות של קופות חולים במימון הבדיקה.

בדיקות נוספות בדיקור מי שפיר

קיימת אפשרות לבצע בדיקות מפורטות יותר לגילוי פגמים גנטיים נוספים באופן פרטי. בדיקות אלו מבוצעות על פי רצונה של האישה על אותה הדגימה של מי שפיר שמתקבלת בבדיקה הרגילה.

בנוסף, ישנה אפשרות לבדיקה מדוקדקת יותר של הכרומוזומים ע"י בדיקת צ'יפ גנטי המכונה גם בדיקת CMA. בדיקה זו, הממומנת באופן פרטי, מאתרת פגמים כרומוזומליים קטנים שלא ניתנים לגילוי בבדיקת מי שפיר רגילה. מאחר ושינוי במבנה הכרומוזומים לעיתים גורם לפיגור שכלי ומחלות נוספות בעובר, לא מעטות הנשים שלא מוותרות על בדיקת צ'יפ גנטי כדי לוודא את מצבו הבריאותי של עוברן.

מה עושים אם מתגלה פגם כרומוזומלי בעובר?

ההחלטה לגבי גורלו של עובר עם מום היא בידי ההורים בלבד. אם בני הזוג החליטו להפיל את העובר, ההליך מתבצע בלידה מוקדמת ולא בהפלה רגילה. הסיבה לכך היא שבשבוע 19-22, כשמתקבלות התוצאות של בדיקת מי שפיר, לא ניתן לבצע הפלה, אלא לידה מוקדמת בלבד. זה החיסרון של דיקור מי שפיר בהשוואה לבדיקת סיסי שליה . בדיקת סיסי שליה מבוצעת בשבועות מוקדמים יותר ומאפשרת הפלה רגילה של העובר עם מום במידת הצורך

מה עדיף: דיקור מי שפיר או בדיקת סיסי שליה?

מי שפיר – יתרון

סיכון להפלה נמוך יותר מאשר בבדיקת סיסי שליה.

מי שפיר – חיסרון

הבדיקה מתבצעת בשבוע מאוחר יחסית בהריון ולא ניתן לבצע גרידה לצורך הפלה, אלא לידה מוקדמת בלבד.

בדיקות נוספות לגילוי מומים מולדים בעובר: