חלבון עוברי

מטרת בדיקת חלבון עוברי, הנקראת גם התבחין המשולש, הינה להעריך סיכוי לתסמונת דאון בעובר ולמומים מולדים במערכת העצבים המרכזית. הבדיקה הינה בדיקת דם רגילה שבה נבדקים שלושה מדדים, אחד מהם הוא החלבון העוברי אשר על שמו נקראת הבדיקה.

מתי עושים?

מומלץ לבצע את הבדיקה בשבוע 17, אך באופן עקרוני זה אפשרי בין השבועות 16-20.

מה לעשות אם התוצאה אינה תקינה?

בתבחין המשולש נבדקות כמויות של שלושת המדדים והן מפוענחות ע"י הרופא. במידה והבדיקה איננה תקינה תישלחי בדרך כלל לבדיקת מי שפיר ו/או לסקירת מערכות מורחבת.

מהו התבחין המרובע?

זוהי בדיקה חדשנית יותר המגדילה את הסיכוי לאיתור של תסמונת דאון בעובר ב-5%. הבדיקה כוללת בנוסף לשלושת המדדים של התבחין המשולש עוד מדד רביעי הנבדק גם הוא באותה בדיקת דם.

בניגוד לחלבון עוברי רגיל המבוצע במימון המדינה (עם השתתפות עצמית סמלית), התבחין המרובע מבוצע באופן פרטי.

מה הקשר בין בדיקת שקיפות עורפית לבין בדיקת חלבון עוברי?

שקיפות עורפית הינה בדיקת אולטרה סאונד שמטרתה להעריך סיכוי לכך שהעובר חולה בתסמונת דאון או במומי לב מסוגים מסוימים. הבדיקה מבוצעת בשבועות 11-13 וכשלעצמה מגלה כ-70% ממקרים של תסמונת דאון. אך השילוב של שקיפות עורפית עם בדיקת חלבון עוברי עשוי להגדיל את אחוזי הניבוי של תסמונת דאון עד ל-95%. יש לציין שהשקלול לוקח בחשבון גם את גילה של האישה.

מאחר ושתי הבדיקות הינן בדיקות סקר, כלומר הן מבוססות על חישובים סטטיסטיים לניבוי המצב בעובר, לרמת הדיוק שלהן יש חשיבות עליונה. להלן ריכזנו עבורכם את סיכויי הניבוי של כל הבדיקות הקשורות לחלבון עוברי.

בדיקה סיכוי לגלות
תסמונת דאון בעובר
חלבון עוברי (התבחין המשולש) 65%
שקיפות עורפית 70%
תבחין מרובע 70%
סקר שליש ראשון (שקיפות עורפית + בדיקת דם בשבוע 10-13) 85%
הבדיקה הכוללת (תבחין משולש או מרובע + שקיפות עורפית) 92%-95%

כמה זה עולה?

בדיקת חלבון עוברי, סקר שליש ראשון ושקיפות עורפית נמצאות בסל הבריאות (ישנה השתתפות עצמית של כ-50 ₪).

בדיקת התבחין המרובע לא נמצאת בסל הבריאות ואפשרית לביצוע באופן פרטי.

מי צריכה לעשות את הבדיקה?

בדיקת חלבון עוברי וכל הבדיקות הקשורות אליה (שקיפות עורפית, סקר שליש ראשון ותבחין מרובע) אינן בדיקות אבחנתיות, אלא בדיקות סקר סטטיסטי בלבד. משמעות הדבר שהן מעריכות את הסיכוי לכך שהעובר לוקה במומים מסוימים. כוחן של בדיקות אלה הוא באיתור של נשים בסיכון גבוה ללידת תינוק עם תסמונת דאון או עם מומים במערכת העצבים המרכזית.

הבדיקות אינן מהוות שום סיכון לאם ולעובר ולכן מומלצות לכלל הנשים ההרות.

בדיקות נוספות לגילוי מומים מולדים בעובר: