התמודדות נפשית עם בדיקות גנטיות
והפריה חוץ גופית (IVF)

מאת: דפי קורן – תמיכה נפשית למטופלי פוריות

ישנם זוגות שמסיבות רפואיות מופנים לבדיקות גנטיות לפני או תוך כדי ההריון. הסיבות לכך, יכולות להיות ידע מוקדם על פגם גנטי שמצריך בדיקה גנטית לפני תהליך ההפריה (PGD), איבוד הריונות או מומים בעובר/ילד קודם.

הבדיקות הגנטיות יכולות להיעשות לפני ההפריה במהלך הפריה חוץ גופית (IVF) בתהליך הנקרא אבחון גנטי טרום השרשתי, או לאחר ההתעברות בבדיקות כגון סיסי שליה או דיקור מי שפיר בתהליך הנקרא אבחון גנטי טרום לידתי.

בבדיקות לפני תהליך ההפריה עוברת האישה שאיבת ביציות והגבר נותן זרע, ובמעבדה לאחר ההפריה, בודקים את המטען הגנטי של העוברים על מנת להחזיר לרחם עובר/ים בריא/ים. בבדיקות שנעשות לאחר ההתעברות, נערך תהליך של הוצאת מטען גנטי מגוף האישה ובדיקתו. הליך זה מאפשר לדעת אם העובר שגדל ברחם בריא או לא, ואם לא, נשקלת האפשרות של הפסקת ההריון.

בדיקות גנטיות לאחר ההתעברות, בעיקר לאחר היסטוריה של ילד חולה, טיפולי פוריות ו/או אובדני הריון עשויות להשפיע נפשית על בני הזוג (או האישה במקרה של יחידנית עם תרומת זרע) בכמה אופנים:

 1. מתח ולחץ- תקופת ההמתנה עד לקבלת תשובה לגבי בריאות העובר, יכולה להיות קשה, מתוחה ומלווה בלחצים רבים. המחשבה על כך שהעובר יתגלה כחולה יכולה להשפיע על ההתחברות אליו ולגרום לאישה/לבני הזוג להדחיק את ההריון ולהתמקד בצדדים הפיזיים בלבד על מנת שלא להיקשר ואחר כך להתקשות בתהליך הפרידה, אם יידרש.
 2. חרדה- האישה או בני הזוג עשויים לחוות תחושה של חרדה שמא התוצאות לא תהינה טובות והם יצטרכו להתמודד עם הפסקת ההריון.
 3. דימוי עצמי- בהנחה שאחד מבני הזוג נושא מחלה, הדבר עשוי לפגוע בדימוי העצמי שלו ועשוי לגרום לו לחוש פגום.
 4. מתחים בזוגיות- תחושת אשמה של בן הזוג נושא המחלה ו/או האשמה של בן הזוג ה"בריא" עשויים להכניס למערכת היחסים מתחים בעיקר כשישנה התמודדות עם טיפולי פוריות (אותם בעיקר האישה עוברת) או הפסקת הריון.
 5. התמודדות עם חוסר וודאות – הן לגבי העובר הנבדק והן לגבי העתיד- האם אצליח להביא לעולם ילדים בריאים?

על מנת לעבור בשלום את תקופת ההריון עד תוצאות הבדיקה הגנטית, מומלץ לפעול בכמה כיוונים:

 1. גיוס מקורות תמיכה- חשוב שלכל אחד מבני הזוג/האישה היחידנית יהיו קרובי משפחה או חברים שיכולים לתמוך, לעודד ולהיות אוזן קשבת בתקופה זו.
 2. עיסוקים נוספים- על מנת "להעביר את הזמן" מהר ולא לשקוע במחשבות על התוצאות, חשוב למלא את הזמן בעשייה- כל אחד לפי הדברים שמתאימים לו: עבודה, תחביבים, בילויים, פעילות גופנית (במידת האפשר) ועוד.
 3. לשים לב לזוגיות- חשוב לראות איך התקופה משפיעה על הזוגיות ולהיות עם "אצבע על הדופק" לגבי תחושות של אשמה או האשמה. מידע נוסף במאמר הבא: ייעוץ זוגי במהלך טיפולי פוריות.
 4. תמיכה נפשית- אם ישנה תחושה שישנה פגיעה בתפקוד וקושי להתמודד עם המצב, חשוב לפנות לקבלת תמיכה נפשית מקצועית – מידע נוסף באתר הבא: www.dafikoren.co.il

כתבות נוספות בתחום הגנטיקה:

 1. המלצות לשימור רמת הפוריות
 2. מהפכה בתחום הגנטיקה – ילד ל-3 הורים
 3. סיפורי צבעים וגנים